Rehabilitacja kręgosłupa jest zalecana w przypadku bólu zwyrodnieniowego, bólów reumatycznych, neurogennych oraz po urazach. Odpowiednio dobrana metoda leczenia jest bardzo ważna, aby mogła przynieść pacjentowi korzyści. Jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa i jakie metody można wykorzystać podczas terapii?
Terapia manualna
Terapia manualna kręgosłupa polega na wykorzystaniu specjalistycznych technik diagnostyczno-leczniczych pozwalających na wykrycie i leczenie dolegliwości, zlokalizowanych w obrębie kręgosłupa. Wśród technik terapii manualnej możemy wyróżnić:
- mobilizacje i neuromobilizacje – techniki te pozwalają uwolnić nadmierne napięcie mięśniowe w okolicy kręgosłupa i przywrócić odpowiednią mobilność oraz elastyczność ruchu;
- masaż poprzeczny – pomaga zmniejszyć napięcie tkanek i poprawić ich ruch względem siebie. Masaż polega na rozmasowywaniu tkanek w kierunku poprzecznym do włókien mięśniowych, dzięki czemu poprawia się ukrwienie oraz ruchomość określonego obszaru kręgosłupa;
- masaż tkanek głębokich – jest to delikatny masaż skoncentrowany na manipulacji mięśniami, więzadłami i tkankami łącznymi w okolicy kręgosłupa. Głównym celem zabiegu jest redukcja napięcia, poprawa elastyczności tkanek i złagodzenie dolegliwości bólowych;
- masaż funkcyjny – masaż funkcyjny kręgosłupa różni się od tradycyjnego masażu tym, że terapeuta skupia się na określonych ruchach, technikach i sekwencjach, które mają na celu przywrócenie właściwych wzorców ruchowych i funkcji kręgosłupa;
- stretching, czyli rozciąganie – są to ćwiczenia mające na celu rozciągnięcie jednego mięśnia lub grupy mięśni w celu zniwelowania napięcia i zwiększenia elastyczności.
Kinezyterapia
Kinezyterapia kręgosłupa to forma terapii fizycznej, która wykorzystuje ruch i ćwiczenia do poprawy funkcji, siły i elastyczności kręgosłupa. Kinezyterapię można podzielić na miejscową i ogólną. Ta pierwsza polega na oddziaływaniu bezpośrednio na chore narządy poprzez indywidualnie dobrane ćwiczenia wzmacniające i usprawniające. Kinezyterapią ogólną obejmuje się części ciała, które nie mają żadnych dysfunkcji. Podczas kinezyterapii kręgosłupa terapeuci fizyczni, fizjoterapeuci lub instruktorzy rehabilitacji pracują z pacjentem, aby opracować spersonalizowany program ćwiczeń, który uwzględnia indywidualne potrzeby i cele terapeutyczne.
Fale uderzeniowe
Rehabilitacja kręgosłupa falą uderzeniową jest innowacyjną metodą leczenia, która wykorzystuje falę dźwiękową o wysokim ciśnieniu do terapii różnych schorzeń kręgosłupa. Podczas tego procesu, urządzenie generuje impulsy akustyczne, które przenikają przez tkanki miękkie i docierają do obszarów problemowych kręgosłupa.
Specjalista przeprowadza zabieg, dobierając moc fali uderzeniowej, czas zabiegu oraz głębokość wnikania fali uderzeniowej w głąb ciała indywidualnie do przypadku. Rehabilitację kręgosłupa falą uderzeniową poleca się przede wszystkim pacjentom w trakcie rehabilitacji ortopedycznej oraz w przypadku przewlekłego stanu zapalnego układu mięśniowo-szkieletowego.